Marka Sınıfları Türk Patent Kurumu NICE Kodları Listesi

Sınıflandırma Emtia Hizmet Listesi Marka Tescili Alma Marka Sınıf Seçimi

Marka (NICE) Sınıflandırması nedir?

Türk Patent ve Marka Kurumu Sınıflandırması Ne Demektir? Marka Emtia Hizmet Sınıfları Listesi, Nice Kodları, Marka Sınıfları nasıl kullanılır?

Hangi sınıflarında marka müracaat etmeliyim?

Marka ismi tescil başvurusunda yapılırken tüm ‘Mal ve Hizmet Sınıflandırma Eşya Listesi’nden 45 farklı sınıf üzerinden seçilerek yapılmaktadır! 

Marka Tescili Başvurusu Yaparken Sınıf Tespiti Nasıl Yapılır?

NICE Sınıflandırması; Sınai Mülkiyet Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin — e) maddesinde şu şekilde belirtilmiştir: “Marka başvurusuna konu malların veya hizmetlerin Nis Anlaşmasına göre sınıf numaraları ve bu numaralara uygun olarak düzenlenmiş listesi.”

Hangi sınıflarda müracaat yapmalıyım?

Arma Patent Marka Danışmanlık Ofisi Since: 2005 www.armapatent.com

Türk Patent ve Marka Kurumu NICE Kodları Listesi sınıf sisteminde ürünler / hizmetler, belirli özellikleri dikkate alınarak ve her sınıfta kendi içlerinde aynı veya benzer ürünleri / hizmetleri kapsayan alt gruplar tespit edilmelidir! 

Tek sınıflı marka nedir, çok sınıflı ne demektir?

Marka tescili için mal, ürün ve eşya emtia ya da hizmet sınıfları nedir?

45 adet ürün / hizmet sınıfı markanın kullanılacağı malların veya hizmetlerin listesi NiS Anlaşmasına göre; eşya ve hizmetler toplam 45 sınıfa ayrılmış olup, bu sınıflardan 1’den 34’e kadar olan sınıflarda mallar (ürünler); 35’ten başlayıp, 45’e kadar olan sınıflarda ise hizmetler tanımlanmıştır.

—01—34 Üretim Sınıfları Mal, Ürün, Eşya Listesi

—35—45 Hizmet Sınıfları Hizmet, Hizmetler Listesi

Toplamda 45 sınıfın 01’den 34 e kadar olanı ürünlerin üzerinde kullanılacak markaların koruma kapsamını içeren eşya listesi sınıflarıdır. 35 ile 45 arası sınıflar ise, verilen hizmetler için kullanılacak markaların koruma kapsamını belirleyen sınıflardır.

Marka Tescil Başvurusu: Marka® tescil başvuru işlemi, Türk Patent Enstitüsü “Türk Patent Kurumu” nice sınıflarına göre yapılmaktadır.

Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti ne kadar?

Tek sınıflı marka, İki sınıflı marka, üç sınıflı, dört sınıflı veya daha fazla sınıflı, isterseniz tüm sınıflarda (45 Madde) marka tescil kaydınızı yapabilirsiniz.

Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal ürün, eşya ya da hizmet grubu listesi hazırlanırken, gerçek işlerin mahiyetine uygun olarak hazırlanıp yapılmalıdır.

Tescilleme işlemini tek bir sınıfta veya birden çok sınıflarda marka ismi logo ya da slogan başvurusu işlemi yapabilirsiniz.

*Müracaattaki sınıf sayısı arttıkça -marka tescil belgesi- alım maliyetiniz de artar. Nedeni ise; her marka sınıfı için iLAVE harç ödemeniz gerekmektedir.

Marka Sınıf Seçimi TPE NICE   Sınıflandırması Sıralı Tam Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir