Marka ® tescil başvurusu nasıl yapılır? Başvuru işlemi

İsim patenti almak nedir marka tescili nasıl yapılır?

Marka isminin tescil başvurusu ne kadar sürer

Marka ile ilgili hakların korunabilmesi için, o markanın mutlaka tescilli olması gerekir.

Markaların tescili zorunlu değildir ancak tescil marka üzerindeki hakları ispatlayan ve marka ihlalini engelleyen en önemli araçtır. Bu nedenle faaliyette bulunulan bütün ülkelerde marka tescili önemle tavsiye edilmektedir.

Markanızın, logonuzun ve isminizin eşsiz olması ve tanınır hale gelmesi diğer firmalardan farklılaşarak, daha özel bir hale gelmenize yardımcı olacaktır.

Bir markanın tescil ettirilmesi, özellikle aynı ya da karıştırılabilecek derecede benzer bir marka ile ihtilaf oluşması halinde resmi koruma sağlamaktadır.

Logo Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Kullanılan marka isminin belli bir bilinirliğe / tanınırlığa ulaştıktan sonra karşılaşacağı riskler dikkate alınarak, markanın kullanıma başlamadan önce tescil ettirilmesine özen gösterilmelidir.

Marka tescili nerede yapılır?

Yetkili kurum: Türk Patent ve Marka Kurumu’dur

Marka tescili için usulüne uygun olarak doldurulmuş form dilekçe ile Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent Enstitüsü’ne) başvuruda bulunmak gereklidir. Vekil / Yetkili bir Uzman Danışmanlık Patent Ofisine yaptırmanız avantajlar sağlar.

Başvuru aşamaları nasıl?

Marka Tescilleme Süreci; Marka tescil işlemleri ortalama 6/ 8 ayda sonuçlanmaktadır.

Marka tescil maliyeti tescili talep edilen sektörün / mal ve hizmetlerin kapsamına göre her yıl yapılmakta olan resmi harç zamlarına değişmektedir!

Başvuru için güncel Marka Sınıf Başvuru Harç Ücreti + Kaç sınıflı başvuru yapılacaksa + Belge HarCı + Yetkili Marka Vekili Hizmet Bedeli + KDV olarak hesaplanmaktadır.

Marka başvurusunun gerçekleştirilmesi için, aşağıda sayılan bilgilerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

İsim tescil başvurusunda gerekli belgeler

Başvuru sahibi şirket veya şahıs kimlik ve iletişim bilgileri ve Yetkili kişi veya kişilerce özel vekaletnamenin imza / kaşe yapılması.

Marka / Logo örneği .jpg, .png

Marka örneğinde latin alfabesi dışında harf veya harfler kullanılmış ise bunların latin alfabesindeki açıklaması/ anlamı.

Tek sınıflı marka nedir?

Slogan hatırlanabilir olmalı!

Marka başvurusunda NICE sınıfları nedir?

Tescil ettirilmeyen markalar Size ait değildir?

Kimler marka® tescili yaptırabilir?

Ek nace sınıf ücreti nedir?

Başvuru ücreti + birden fazla mal veya hizmet sınıfı varsa bu ilave sınıfların günceL hArç ücreti

Markamızı Neden Tescil Ettirmeliyiz!

Marka başvurusuna konu malların veya hizmetlerin Nis Anlaşmasına göre nice sınıf numaraları

Marka başvurunuz, belge /evrak işlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sürecini başlatıldıktan sonra;

Markanın başvuru süreci nasıl?

Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hususlara uygun olarak, eksiksiz hazırlanan başvurular Kurum tarafından başvuru tarihi, saati ve dakikası itibariyle işleme alınır.

Tescil başvurusu yapılan markalar iki ay süresince üçüncü şahısların görüşünde Resmi Marka Bülteni’nde yayımlanır.

Markanın başvuru sürecinde ise, şekli inceleme, başvurunun mutlak ret nedenleri çerçevesinde değerlendirilmesi, karara ve ilana itiraz süreci (2 ay), üçüncü kişilerin görüş ve itirazlarının değerlendirilmesi ile başvurunun tescil edilmesi (6, 7, 8 ay) aşamalarından oluşur.

Yayın süresi boyunca herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda marka tescili kabul edilir ve belge harcı ücretinin ödenmesinden sonra işlem tamamlanır. Marka Tescil Belgesi düzenlenir. 

Marka Tescil İşlemleri Nasıl Nereden Yapılır?

Eksiksiz yapılan veya eksiklikleri giderilen marka başvurusuna yasal süreler içinde itiraz edilmemesi veya yapılan itirazların kesin olarak reddedilmesi ve gerekli ücretin ödenmesi halinde başvuru tescil edilerek, sicile kaydediliyor ve marka bültende yayınlanır.

Hangi mesleklerde /sektörlerde markanızı tescil ettirmek istiyorsanız o marka nice sınıflarında başvuru yaptırmanız gerekmektedir.

Bu şekilde marka / logo ya da slogan resmi olarak koruma / kayıt altına alınmış olur. Tescil edilen markalar 10 yıl boyunca geçerlidir / canlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir